NOVĚ : www.golden-ranch.wbs.cz

Camargský kůň



Původ:

Původ tohoto camargského koně je záhadný. Je to nesporně přirozené plemeno, vzniklé samovolně na základě domácích koní, i když jižní Francie byla také domovem koní divokých, o nichž svědčí paleontologické nálezy i jeskynní malby, roztroušené v celé oblasti. Tito předhistoričtí koně se ale na vzniku camargského koně nepodíleli. Základem plemene byli určitě domácí koně starověcí, ovlivnění v 7. a 8. století berberem a později ještě dalšími plemeny. Stáda koní v camargue totiž neustále doplňovali uprchlíci různého původu, ať z bojujících armád, obchodních karavan nebo z místních chovů. Snášejí podnebí, které je v létě velmi horké  a v zimě mrazivé.

Stavba těla:
Hlava není příliš ušlechtilá, je těžká, krátký krk přechází do plochého kohoutku a silného hřbetu. Plece mají sklon k strmosti, chod je tedy kratší, avšak vysoký. Prsa jsou široká, hrudník hluboký, hřbet pevný. Kratší záď je dobře osvalená. Nohy jsou kratší, silné s dobrými pevnými klouby. Plemeno je velmi hbité a pohyblivé. Kopyta jsou velmi tvrdá a zdravá a ve vlastním prostředí nemusí být koně podkováni. Camargští koně mají identifikační znak, označující se vypáleným velkým C nízko na stehně.

Charakteristické rysy:
Camargský kůň je velmi originální, přirozeně vzniklé plemeno, odvozené nepochybně od koní domácích. Přestože jeho původ je zřejmě velmi smíšený, vytvořil se jednotný typ, bělouš s jemnou srstí, bohatou hřívou a ohonem, poměrně nízký, nepříliš ušlechtilý, ale nesoucí zřetelné známky orientálního původu. Camargský kůň je přizpůsoben životu v bažinatém terénu, dovede se znamenitě pohybovat po zaplavených plochách, výborně plave a je velmi skromný, spokojí se i se slanomilnou vegetací. Celkově působí primitivním dojmem, ale je to velmi zajímavý kůň, schopný práce s dobytkem a vhodný k jízdě. Pomau dospívá, mezi pátým a sedmým rokem, ale zato vyniká dlouhověkostí, běžně jeho věk přesahuje 25 let.

Temperament:
Život ve volné přírodě ovlivnil povahu tohoto koně. Jsou to zvířata velmi soběstačná, bystrá a obezřetná. Mimořádně snadno se pohybují v nejistém, často se měnícím bažinatém terénu a dovedou si poradit i při záplavách, kdy často musí přeplavat dlouhé úseky. Mají velkou odvahu, a proto jsou úspěšní při pohánění a krocení agrasívních černých býků. Přesto, že jsou tito koně tak samostatní, jsou docela dobře ovladatelní a hodí se i pro méně zkušené jezdce.

Jak je vysoký?
Tento kůň měří v průměru 142 cm, ale může být i menší.

K čemu se využívá?
Původně se camargští koně používali jen příležitostně a větší část stád žila ve volné přírodě zcela bez dozoru. Nyní se však chov kontroluje, hříbata se každoročně odchytávají a označují vypáleným znakem C. Pak jsou většinou znovu vypouštěna do přírody se svými matkami, kde žijí až do dospělosti, tj. do stáří pěti i více let. Značná část hřebců se ovšem potom odchytává a slouží pastevcům dobytka, zvaným gardiani, při práci s černými býky pro zápasy. Camargští koně se ovšem v nejnovější době používají také v zemědělství, nejen při práci s běžným dobytkem, ale také v menší míře při sklizni rýže a vína. Díky zlepšení životních podmínek v některých částech rezervace a také jistému výberu a veterinární péči totiž těchto koní přibývá a ne pro všechny se najde místo na poměrně omezené ploše. Zvýšení stavu není totiž možné s ohledem na jiné chráněné objekty a živočichy. Následkem toho se přebyteční koně dostávají do širšího okolí Camargue a uplatňují se v různých oborech. Základní stavy jsou ovšem chráněné a nedoktnutelné. Tento kůň totiž patří k národním pokladům Francie.

Odkud pochází?
Camargští koně žijí v deltě řeky Rhony v jižní Francii, v drsném kraji, který trpí na požáry v létě a po zbytek roku je zaplavený studenou slanou vodou.
 
 
 
 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode